SVJ a jednoduché účetnictví?
Jak už snad všichni vědí, SVJ jsou povinna vést (podvojné) účetnictví. 7. června 2014 se však na portálu SVJ rozvinula diskuse na téma „Možnost jednoduchého účetnictví u SVJ“ Zájemci si ji mohou přečíst zde:
https://www.portalsvj.cz/diskuse/moznost-jednoducheho-ucetnictvi-u-svj
V diskusi se proti této možnosti nepostavil vůbec nikdo. Zájemce o změnu tady musím upozornit, že jednoduché účetnictví není tak jednoduché, aby je mohl vést úplně každý.
Předně:
Jednoduché účetnictví není jednoduchá evidence, jak byste se mohli dočíst ve vyjádření nicka §§. Jednoduché účetnictví v svj.
Je to účetní systém, který má sice jiná pravidla, ale i v něm platí, že účtování nesmí narušit rovnováhu mezi majetkem a jeho zdroji krytí.
Hlavní účetní knihou v jednoduchém účetnictví je peněžní deník.
Každý účetní případ, který je tam zaúčtován, se musí promítnout podvojně v jiné účetní knize, protože jinak by byla rovnováha mezi majetkem a zdroji jeho krytí narušena.
V jiných účetních knihách se účtují i účetní případy, které se v peněžním deníku vůbec neobjeví. Např. úhrada dodavatelské faktury přímo z úvěru se v deníku neúčtuje. Promítne se jako snížení dluhu u dodavatele a zvýšení dluhu u banky. Stejně tak se neobjeví v peněžním deníku účetní případ „použití dotace“ a celá řada dalších.
I v jednoduchém účetnictví, pokud se vede správně, existuje provázanost, kontroly se neztrácejí. I v jednoduchém účetnictví existuje celá řada kontrolních prvků. Nejdůležitější je rovnost majetku a zdrojů krytí ve výkazu majetku a závazků. Nesmí v něm ale chybět vlastní zdroj, který se v případě převodu jednoduchého účetnictví na podvojné objeví v zahajovací rozvaze v položce „vlastní jmění“.
Pokud někdo naruší bilanční rovnováhu, těžko může v případě nutnosti zvládnout přechod z podvojného účetnictví na jednoduché a naopak. Prostě se nedopočítá.
Vazby mezi účetními případy v jednoduchém účetnictví jsem popsala v knížce „Jednoduché účetnictví, daně, rozbory“ vydané nakladatelstvím Bilance v roce 1994 jako „Doporučená učebnice pro kurzy Svazu účetních.“ Po zrušení jednoduchého účetnictví pro většinu účetních jednotek kniha zmizela. Nedá se už prý sehnat ani v knihovně.
K diskusi na portálu SVJ:
Docela jsem se pobavila při čtení dále uvedené části diskusního příspěvku:
Možnost vést jednoduché účetnictví 6
„Hovořil jsem o tom v našem SVJ (12 bytů) s dvěma bývalými účetními. Obě mi řekly, že jednoduché účetnictví klidně povedou, ale na podvojné potřebují počítač a program a to se jim nevyplatí.“
Paní účetní by tedy vedly jednoduché účetnictví bez počítače a bez programu? Tak to si neumím představit ani v polovičním SVJ. Jednoduché účetnictví opravdu není peněžní deník vedený ručně v nalinkovaném sešitě.
Teď už jenom několik slov k jedné větě v prozatímnímu závěru pana Pavla z 11. června 2014:
Možnost vedení jednoduchého účetnictví - prozatímní závěr
„Semínko bylo zaseto, ale k případné změně je cesta velmi dlouhá.“
To je dobrá zpráva, protože některým SVJ by vedení jednoduchého účetnictví skutečně mnohé ulehčilo.
Peněžní deník a k němu řada ostatních účetních knih vedených v jednoduchém účetnictví mají pro účetní laiky daleko větší vypovídací schopnost, než hlavní kniha vedená v podvojném účetnictví a z jejich údajů zpracovaná účetní závěrka, ve které je sice skoro celé účetnictví, ale členům SVJ ho umí málokdo vysvětlit.
A můj závěr:
Pokud bych dostala příležitost hlasovat pro možnost vést v SVJ jednoduché účetnictví, hlasovala bych pro, ale pouze v případě, že by to bylo dobrovolné. Od jakého počtu jednotek nebo od jaké výše ročních příjmů by to mělo být umožněno, nechť rozhodnou povolanější.
Protože se v jednoduchém účetnictví neúčtuje o nákladech a výnosech, nedá se bez transformace příjmů a výdajů na výnosy a náklady zjistit výsledek hospodaření. Kdo nerozumí podvojnému účetnictví, nemá šanci to zvládnout.
§ 1208 písm. d) by zřejmě musel být pro SVJ, která by vedla jednoduché účetnictví, doplněn. Upraveno by muselo být i NV č. 366/2013 Sb., případně další předpisy, týkající se nákladů, výnosů a výsledku hospodaření.
N. Klainová
6/2014