Účetnictví S V J

Několik rad k objednávkám v e-shopku    

Když vidím objednávky na některých zálohových fakturách, mám radost, ale někdy bych vybírala jinak. Především jde o prográmky Klaiex a o příspěvky k vyúčtování služeb. Abyste neutráceli zbytečně, přečtěte si následující rady:

1. Výběr prográmků Klaiex

Jde o tabulky naprogramované v Excelu tak, aby se průběžně s účtováním automatizovaně sestavovala rozvaha a výkaz zisku a ztráty.

Prográmky jsou dvojího druhu:

  • Souvislé příklady využitelné pro účtování -  zatím pouze Klaiex 23 a 26,
  • Výukové příklady - ostatní

Některé příklady a příspěvky nabízené v e-shopku nejsou zrovna nejlevnější. Obzvlášť prográmky využitelné pro účtování (Klaiex 23 a 26)  musely být kompletně přeprogramovány a to se projevilo i na ceně.

Než si něco objednáte, přečtěte si další text. Možná nebudete muset tolik utrácet. Záleží na tom, do které skupiny zájemců o příklady patříte.

a)      Programátoři hned po jejich uveřejnění ocenili, že mají včas k dispozici hotové algoritmy pro nové způsoby zpracování výkazu zisku a ztráty i rozvahy a cenu prográmků vůbec neřešili.

b)      Účetní, kteří přišli o možnost účtovat v SimpleUctu a chtěli zkusit účtovat v Excelu, cenu také nijak neřešili, protože si zjistili ceny jiných účetních programů, mají Excel a umí s ním zacházet.

c)      Začínající účetní, kteří chtěli mít na jednom místě nejběžnější účetní případy, návod, jak vést účetnictví SVJ a sestavovat účetní závěrku, a kteří už mají vlastní účetní program, nepotřebovali ani jeden z výše uvedených prográmků v Excelu. Stačilo si prostudovat Klaiex 26, který je uveden ve Wordu jako názorný souvislý příklad i v Poradně. Registrovaní uživatelé za něj tedy nemusí nic platit. Stačí si jej vytisknout a studovat. Na nejasné věci se mohou zeptat mailem.

d)     Totéž platí pro členy výborů SVJ, kteří  chtějí poznat základy vedení účetnictví. Obě dvě poslední skupiny mohou čerpat poznatky i z malé školky účetnictví v rubrice Poradna. I tam je vysvětlována verze souvislého příkladu Klaiex 26.

Chcete-li se na mých příkladech učit, ale ne v nich účtovat, stačí Vám opravdu Klaiex 26 z Poradny zpracovaný ve Wordu. Za Excel zbytečně neutrácejte.

Chcete-li však v prográmku Klaiex účtovat, je nejlepší  objednat si všechny čtyři soubory Klaiex 23 A.  

  • Účtování celého roku obsahuje soubor Účtování v roce 2016,
  • pokračování účtování o službách obsahuje soubor Účtování leden 2017. V tomto  souboru se už neúčtuje o nákladech a výnosech a tudíž neobsahuje ani výkaz zisku a ztráty.

Další rady pro účetní jsou v příspěvcích uvedených níže:

  • Průvodce soubory Klaiex
  • Využitelnost prográmků Klaiex pro účtování a
  • Účtujeme v prográmku Klaiex 23 A.

A na závěr:

Číslo verze Klaiex znamená, že soubory dané verze patří k sobě. Je tedy zbytečným vyhazováním peněz, pokud si někdo objedná soubor s podklady, s účtováním i vysvětlující soubor, ale každý v jiné verzi. Kdyby se tak nedělo, nepsala by to tady.

 

2. Vyúčtování služeb

Vyúčtování služeb, kterému předchází rozúčtování skutečných nákladů na služby na jednotlivé vlastníky jednotek, nepatří do účetnictví. Tyto činnosti se provádějí mimo účetnictví. Rozúčtování nákladů na teplo a vodu provádějí často specializované firmy.   

Příklady s kódy 413 až 424, které se týkají služeb, jsou z roku 2011, tzn., že už např. dávno neplatí sazby DPH, v souvislých příkladech jsou i jiná čísla pomocných účtů pro vyúčtování služeb apod.  

Ukázky byly do e-shopku zařazeny na poptávku hlavně proto, aby byla vidět vzájemná provázanost jednotlivých činností a jejich dopad do účetnictví.  Tyto činnosti se provádějí v různých SVJ různě, jde skutečně jen o ukázku.

Potřebujete-li návod na vyúčtování služeb, v e-shopku jej nenajdete. Univerzální návod neexistuje, pouze ukázka. Podrobnosti k příkladům jsou uvedeny níže viz

https://klaiex.webnode.cz/kpu/vyuctovani-sluzeb-pro-dum-a-pro-vlastniky-jednotek/

Stačí kliknout.

Poznámka: Chcete-li další informace k vyúčtování služeb, hledejte na www.portalsvj.cz v hledáčku vpravo nahoře.

V e-shopku je i Sbírka souvztažností

I k ní si můžete přečíst několik slov v samostatné podrubrice viz

https://klaiex.webnode.cz/e-shop/sbirka-souvztaznosti/

Na závěr přidám obecnou radu, týkající se všech nabídek. V popiscích jednotlivých souborů v e-shopku je uvedeno datum nebo aspoň měsíc a rok zpracování. Nezapomeňte se podívat, jak starý je příspěvek, který si chcete objednat. Stejně to jistě děláte i při nákupu odborné literatury v normálních prodejnách.  

N. Klainová

7/2017

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode