Účetnictví S V J

SimpleUcto a účetní závěrka 2016    

Dotaz:

Pořád ještě vedu účetnictví našemu malému SVJ (má jen 8 členů) s využitím programu SimpleUcto. Na  https://www.portalsvj.cz/diskuse/simple-ucto-9 jsem si na začátku roku přečetl, že je na úpravu programu dost času, že mohu vést účetnictví v SimpleUctu dál, že závěrku za rok 2016 stačí zveřejnit do konce roku 2017.

Teď máme listopad a autor programu, i když tehdy měl na změny opravdu dost času, se za celou dobu neozval a účetní program zůstal neopravený. Co byste mi teď poradila?

Odpověď:

Na stejném místě jste si jistě přečetl, že můžete program používat dále, ale kvůli výkazům za rok 2016 bude třeba udělat si převodový můstek do jiného programu a výkazy tisknout v něm. Taky jsem tam viděla nabídku, že by tu práci udělal někdo za Vás.

Já bych na místě všech, kdo chtějí účtovat v účetním programu, hledala jiný  program, ve kterém bych mohla účtovat i sestavovat účetní závěrku.

Zůstat u SimpleUcta a převádět každoročně účetnictví do jiného programu by mě asi nebavilo. Ani by se mi nechtělo posílat účetnictví SVJ k dokončení někomu jinému.

Bohužel Vám neporadím, který účetní program je pro malé SVJ nejvhodnější, protože s ostatními účetními programy nemám žádné zkušenosti. Nikomu neúčtuji a souvislé příklady pro E-shop, zahrnující i automatizované zpracování rozvahy a výkazu Z/Z, zpracovávám ještě stále ve svých prográmcích Klaiex, tj. v tabulkách naprogramovaných v Excelu.

V případě zájmu se můžete podívat na www.klaiex.cz. Doporučuji využít Klaiex 23 A - komplet čtyř souborů. Účetnictví včetně automatizovaného zpracování rozvahy a výkazu Z/Z je možné jen v souborech Účtování v roce..... Je lhostejné, jestli je uvedeno účtování v roce 2016, 2017 nebo 2018. Soubory Účtování v lednu nejsou pro vedení účetnictví vhodné - jsou v nich jen některé listy.

Dalši informace jsou na tomto webu v rubrice Různé - KPÚ, E-shop. Je tam i malá příručka pro účtování.

Nechcete-li Excel, zkuste se zeptat na portálu SVJ, jak jsou na tom ostatní. Odhaduji, že řada účetních tak dlouho nečekala a má už zkušenosti s jinými účetními programy. Třeba Vám někdo poradí.

N. Klainová

13. 11. 2016

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode