Účetnictví S V J

Změna vlastníka a zpětné doplacení příspěvku do FO    

V poslední době se nějak rozmohlo, že vlastníci, kteří prodávají byt, požadují po výboru vrácení svého podílu na nevyplacených zálohách na správu (nesprávně nazývaných "FO").

Výbor jim zřejmě z neznalosti ZoVB vyhoví. Protože to dělá protiprávně, doporučuji všem členům výboru, aby si pročetli diskusi k této problematice.

https://www.portalsvj.cz/diskuse/zpetne-doplaceni-prispevku-do-fondu-oprav

Vložil Luke011 (bez ověření), 16. Prosinec 2011 - 11:37

Dobrý den, chtěl bych požádat o názor a radu jak postupovat. Koupili jsme si do OV před cca rokem starší byt v domě,kde funguje společenství nájemníků.Od počátku platíme všechny poplatky včetně příspěvku do fondu oprav ve smluvně zavázané výši.Po více než roce nám předsedkyně svj oznámila,že musíme doplatit celkem vysokou částku za období,kdy jsme ještě nebyli vlastníky bytu.Zdůvodnila to tím,že předchozí vedení svj vrátila minulému majiteli bytu zaplacenou částku do fondu oprav. Z logiky věci mi přijde nesmyslé platit do fondu oprav za minulá období,kdy jsem nebyl majitelem ani nájemcem bytu. Předem děkuji za váš názor.

 

Zpětné doplacení příspěvku 1

Vložil lake, 16. Prosinec 2011 - 12:42

Odpověď na Váš dotaz viz zde:
https://www.portalsvj.cz/…ajitele-bytu
https://www.portalsvj.cz/…edni-vystrel
.............................................................................................................
Podle § 15 odst. 4 ZoVB „Při vypořádání závazku právnické osoby vůči bývalému vlastníku jednotky se nepřihlíží k zálohám, které uhradil jako zálohy [na náklady spojené se správou domu a pozemku] podle odstavce 2.“

Je tedy zákonem vyloučeno proplatit bývalému vlastníkovi jednotky jakoukoliv částku z přijatých (shromážděním odsouhlasených) záloh na správu domu.

Pokud o vrácení záloh rozhodl výbor bez souhlasu shromáždění podle § 15 odst. 2, jde o rozhodnutí protizákonné pro rozpor s kogentním ustanovením § 15 Zákona o vlastnictví bytů. V tomto případě je tedy dána trestní opovědnost osob, které takto rozhodly. Doporučuji učinit trestní oznámení ohledně podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry. Pak lze vymáhat náhradu škody na osobě, která učinila protiprávní rozhodnutí.

Pokud snad o vrácení rozhodlo shromáždění, pak záleží na tom, zda k tomu došlo (1) před ukončením spoluvlastnického vztahu, nebo (2) po ukončení spoluvlastnického vztahu.

  • V prvním případě šlo o vratku záloh podle § 15 odst. 2 ZoVB. Tím vznikl i ostatním vlastníkům jednotek nárok na vrácení alikvotní částky. Pokud tento nárok uplatní, dojde zřejmě k legálnímu „vyluxování“ účtu, na němž SVJ shromažďuje dlouhodobé zálohy na správu domu.
  • Ve druhém případě šlo o dar (platbu bez právního důvodu). Společenství je oprávněno poskytnout dar, ovšem dárcovská činnost nespadá pod správu domu a nemůže být financována z vybraných záloh na správu. Tento příjem podléhá u příjemce zdanění.

lake

Zpětné doplacení příspěvku 3

Vložil Pavel, 16. Prosinec 2011 - 12:00

Luke011,

pokud předchozí vedení SVJ něco vrátilo předchozímu majiteli z příspěvků tak, jak to popisujete, vrátilo mu to neoprávněně.

Nevím jak Vám sdělila předsedkyně výboru svůj požadavek na peníze, ale Vy ji odpovězte písemně.

Jednak ji sdělte, že nic platit nebudete a jednak ji sdělte, že ji vyzýváte jako člen SVJ, aby neprodleně zahájila kroky na vymožení neprávem vyplacené částky. Nejspíš po bývalém vedení SVJ, protože bývalý majitel částku asi dobrovolně nevydá.

Zároveň ji vyzvěte, aby se tento problém projednal na nejbližším shromáždění.   Hezký den ! Pavel

 

Zpětné doplacení příspěvku do fondu oprav. 1

Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 16. Prosinec 2011 - 12:01

obávám se, že Vám vznikla zákonná povinnost oznámit trestný čin (o kterém jste se dozvěděl) Protože pokud výbor vyplatil nějakému bývalému vlastníkovi barákové peníze – jedná se o krádež. Tak to dopadá, když se v SVJ mluví o „Fondu oprav“ a zachází se s ním jako s fondem (a ne jako s dlouhodobými zálohami).

 

 

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode