Účetnictví S V J

Používání pojmu "fond oprav"

Poznámka: Příspěvek byl napsán v dubnu 2011

Problematiku tzv. "fondu oprav"  bych už dávno nechala odpočívat v pokoji, ale nemohu, protože se na Portálu SVJ  někdy před týdnem rozjela opět docela bouřlivá diskuse na tohle téma. Diskutuje kdekdo.  Důvod je jednoduchý. 

CO je "fond oprav" v SVJ ví úplně každý - kromě mne. Jak dále uvádí v diskusi pan lake – pod FO si představuje každý něco jiného.

Zde chci pouze apelovat na  účetní, aby příspěvky, které tak horlivě brání zažitý termín  „fond oprav“ nebrali vážně a snažili se pomalu, ale jistě tento pojem z účetních informací úplně vytlačit.

Pokud diskutují o „fondu oprav“ účetní laici, ať to dělají, když je to baví.

Když se nechají zmást nesprávným označením záloh na správu účetní, má to  do účetnictví dost často tyto dopady:    

1.      Vidí-li  někteří účetní v  pojmu „fond oprav“  slovo fond, vybaví se jim účtová skupina 91 Fondy. Příspěvky na správu potom účtují na účtu 91x s názvem „Fond oprav“. Je jim úplně jedno, že zaměnili vlastní a cizí zdroje.

2.      Zaměří li se i na druhou část pojmu, tedy na slovo  oprav,   odvodí si, že se z něj mají hradit jenom opravy  a všechno ostatní přesunou do služeb.

V takovém SVJ potom vybírají v rámci záloh na služby i zálohy na pojistné, na bankovní poplatky, na odměny členů výboru, na odměny externímu správci domu a na další náklady, které normálně patří do nákladů na správu domu.

 Kdybych viděla takové hrubé chyby v účetnictví jednoho SVJ, případně dvou, určitě bych tomuhle tématu nevěnovala tolik času. Bohužel je jich stále více než dost.

Někteří účetní nemají na čtení vysvětlujících příspěvků čas, tak si napíší dotaz: Co mohu zaplatit z fondu oprav kromě oprav?  Je dost únavné odpovídat na stejné otázky pořád dokola.   

Pokud by si  někdo chtěl ten čas udělat a trochu si počíst, zde jsou odkazy  na mé starší příspěvky.

·         Na tomhle webu jsou rozumy k tzv. „FO“ uvedeny hlavně  v rubrice Otázky a odpovědi v části Správa, ale vyskytují se i v dalších rubrikách viz rubrika Přehled příspěvků·    

Na Portálu SVJ stačí zadat do hledáčku vpravo nahoře N. Klainová a objeví se 39 stránek příspěvků (teď už více). O „tzv. fondu oprav“ je jich tam docela dost.

·         A komu by to ještě nestačilo, může zajít do knihovny, půjčit si časopis Účetnictví  č. 11/2007 a začíst se do první části miniseriálu věnovaného právě tzv. „fondu oprav“. Když se mu to bude líbit, má miniseriál další 4 díly.

Mimochodem hned  v prvním dílu je  uvedena provázanost „FO“ s rozpočtem nákladů na správu.

To je zajímavé. O „FO“ se na Portálu SVJ vedou nejnovější diskuse  už přes týden, ale o vazbě na rozpočet tam zatím nepadlo  ani slovo.

A co se mi v diskusi líbilo?

·         Líbil se mi příspěvek pana lake, který přehledně vyjmenovává,  co všechno si různí lidé představují pod pojmem FO, kterému prý přece všichni rozumí. Pan lake má pravdu.  Např. konkrétně v   našem SVJ zahrnuje přehled tzv. „FO“ podle vlastníků zpracovaný externím správcem pouze krátkodobou zálohu na správu,  protože dlouhodobou zálohu nemáme potřebu tvořit. Každý vlastník zná svůj podíl  na  „FO“ v položkách: počáteční zůstatek, vklady příspěvků, náklady, které z něj byly čerpány a konečný zůstatek (náš externí správce používá označení „FGO“ – snad fond generálních oprav, nevím, neptala jsem se).

Poznámka k dlouhodobým zálohám:

Ve stručnosti jde o to, že předpisy záloh na správu by se měly účtovat na účtech  krátkodobých záloh v účtové skupině 32. Jako dlouhodobé zálohy by se měly účtovat jen ty zálohové příspěvky na správu, které budou použity za déle než jeden rok (příspěvky, které představují formu spoření na akce, které budou uskutečněny v dalších letech). Ty akce by měly být samozřejmě schváleny předem a dlouhodobé zálohy spočítány na základě schváleného rozpočtu.

N. Klainová

4/2011

.....................................

Dodatek po 7 letech

Zavádějící pojem „Fond oprav“ se stále používá. 

Někteří lidé nemají vůbec šanci pochopit rozdíl mezi zálohami na správu, jako cizími zdroji a mezi fondy,  jako vlastními zdroji.

Z možností přispívat od roku 2014 nejen  formou záloh nebo přímo do výnosů, ale i do fondů jsou naprosto zmateni.

Svědčí o tom diskuse z července 2018.

 

Fondové hospodaření v SVJ

Vložil § (bez ověření), 23. Červenec 2018 - 12:02

 „1/ Pokud jde o tzv. fond oprav, tak zkuste tento pojem najít v NOZ. Nenajdete ho tam.“

Přesto paní Ing. Klainová tvrdí, že fondové hospodaření je v SVJ v pořádku.

 

Pro § k fondovému hospodaření

Vložil N. Klainová (bez ověření), 23. Červenec 2018 - 12:18

V mém textu nenajdete, že je fondové hospodaření v SVJ v pořádku. Pojem fondové hospodaření vymyslel někdo jiný. Přečtěte si pořádně článek o fondu oprav, na který jsem odkazovala a zkuste jej pochopit, i když to asi bude těžké.

 

Píšete, že nově jsou fondy v SVJ možné a v pořádku.

Vložil § (bez ověření), 23. Červenec 2018 - 12:29

Píšete, že nově jsou fondy v SVJ možné a v pořádku.

 

Pro § podruhé a snad naposledy

Vložil N. Klainová (bez ověření), 23. Červenec 2018 - 14:44

Nepsala jsem, že nově jsou fondy v SVJ možné a v pořádku.

Fondy se v SVJ mohly tvořit vždycky, ale dlouho jsem si myslela a psala, že se mohly tvořit jenom ze zisku.

Novinkou pro mne bylo, že je možné tvořit fondy z příspěvků na správu. Na jaře 2017 to sem napsal přispěvatel „Poznámka“ jako zajímavost ze semináře k vedení účetnictví SVJ. Lektorem semináře byl RNDr. Petr Beránek, člen různých sekcí, daňový poradce.....

Údajně řekl:

„Je-li uvedena možnost tvořit fondy z příspěvků na správu ve stanovách, mohou se tak tvořit. Žádný předpis to nezakazuje.“

Lektor je autoritou, nemám důvod mu nevěřit. Jen jsem si ověřila, jestli to je opravdu podle účetních předpisů možné a nezjistila žádný předpis, který by to zakazoval. Proto jsem rozšířila možnosti přispívání na správu.

Tohle všechno jsou informace, které pochopí účetní. Laici asi těžko, už to ale nebudu dále rozvádět. Byla bych jen ráda, abyste neuváděl, co jsem kde napsala, nepřesně. Dost lidí mi věří, tak je přestaňte mást. Děkuji za pochopení.

N. Klainová

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode