Účetnictví S V J

Návrh novely vyhlášky č. 504/2002 Sb. a programy pro účetnictví  2016  

Mojí milí účetní SVJ,

po mnoha letech klidu, míru a pohody, kdy jste při vedení účetnictví SVJ  jeli v zajetých kolejích a nárazově  řešili jenom složitější účetní případy, tu máte konečně rozptýlení v podobně návrhu novely vyhlášky č. 504/2002 Sb.

Její autor, pan Ing. Jan Bytel, pracovník oddělení 28 MF, jehož náplní je i metodika SVJ, vysvětluje důvody změn v důvodové zprávě. Nebudu se tedy opakovat. Návrh novely vyhlášky i důvodovou zprávu najdete v knihovně připravované legislativy (KPL).

Zatím jsem nestihla prostudovat všechno. Ze všeho nejvíce mne zajímalo, jestli  autor konečně rozhodl, do které účtové skupiny se mají účtovat nezálohové příspěvky na správu. Jak jsem zjistila, zatím se nerozhodl, tak jsem mu to hned napsala (dokonce už potřetí). Přece jen se to mělo vědět k 1. 1. 2014 a my tu máme podzim roku 2015. Na účtovou skupinu nezálohových příspěvků na správu se už ptá čím dál, tím více lidí a já mohu jenom opakovat, že bych vybrala účtovou skupinu 60, ale že je to bez záruky.

Odpověď  na výše uvedenou otázku jsem hledala  v právní úpravě výnosů (§ 27) a ihned  jsem zaregistrovala, že tam došlo k velkému převratu. Změn nezůstaly ušetřeny ani náklady (§ 26).

A protože mám v e-shopku skoro 20 příkladů, u nichž se zpracovává i výkaz zisku a ztráty, zajímalo mne, jestli bych to uměla „naprogramovat“ i pro rok 2016.

Zkouším to, asi to zvládnu, i když ne za chvilku, ale napadá mne:

Jak rychle to zvládnou softwarové firmy, když je vyhláška v připomínkovém řízení a má platit od ledna 2016?

Jak to bude s programem SimpleUcto, nevím. Včera, tj. 13. 9. 2015  se na portálu SVJ objevil dotaz:

Nová verze programu

Vložil SVJ Nad Pískovnou (bez ověření), 12. Září 2015 - 13:36 :: Tvorba programu pro SVJ

S programem jsme spokojeni. Používáme ho již několik let. Stále nám ale chybí nová verze, kterou oznamujete. Kdy bude? Nemusíme se obávat nemožnosti program používat v roce 2016?

.....................

Autor programu SimpleUcto  zatím neodpověděl. Odpovím částečně za něj. Nemožnosti používat program v roce 2016 se obávat nemusíte. Názvy účtů si v účtovém rozvrhu změníte sami, definovat položky výkazu nově podle přílohy č. 2 vyhlášky budete taky sami jako dosud.  Ale nějaká práce pro pana Bilaka taky zbude (myslím). Tu však zvládne během chvilky.  

Mohu vás potěšit tím, že ve srovnání s úpravami algoritmů pro výkaz zisku a ztráty bude s úpravou algoritmů pro sestavení rozvahy podstatně méně práce.

Pokud už vyhlášku studujete nebo se k tomu chystáte a něco se vám nebude líbit, nezapomeňte napsat Ing. Bytelovi připomínky na adresu  Jan.Bytel@mfcr.cz.  Máte na to čas do 29. 9. t.r.

N. Klainová

V průběhu roku 2015 jsem Ing. Bytelovi zopakovala některé své rok staré připomínky k vyhlášce (ze září 2014). 

Respektovány nebyly, ale dostala jsem psaní, že je vyhláška určena nejrozmanitějším druhům organizací a že není možné reagovat v ní na jejich zvláštnosti. 

To pro mne není samozřejmě žádná novinka. Už 12 let si může kdokoliv přečíst v § 2 vyhlášky, jak různorodým organizacím je vyhláška určena.  

Velmi  podobně, jako já,  dopadla letos KDP ČR (komora daňových poradců) viz dále "Vypořádání připomínek". 

https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=KORNA25K3Y7B

Letos jsem kritizovala skutečnost, že vyhláška vůbec neupravuje výnosovou položku B.III. Tržby za vlastní výkony a zboží a že tedy nadále zůstává neupraveno účtování výnosových příspěvků na správu. Ani tato připomínka nebyla respektována. 

I v mých nových příkladech najdete výnosové příspěvky v účtové skupině 60. Nebude to ale hned. Výkaz Z/Z jsem už sice "přeprogramovala", ale novela vyhlášky není schválena. 

 N. Klainová

17. 10. 2015

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode