Účetnictví S V J

Bludy družstevní obludy    

 

https://www.portalsvj.cz/diskuse/bludy-druzstevni-obludy-take-stanovy-scmbd#comment-117069

Vložil severočech (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 15:42 :: Ostatní

JaVa tu dával odkaz na stanovy SVJ z dílny SČMBD, jak je přizpůsobilo SBD Hlubina pro svá ostravská SVJ.

JaVo, buďte rád za Hlubinu, líbejte jim ruce a nohy. Že může být i hůř vás přesvědčím následujícím odkazem:

https://sbdkrusnohor.cz/…tanov_sv.pdf

Tyto stanovy byly v květnu schváleny bez jediného dotazu ve 300 mosteckých SVJ, celkem pro ně zvedlo ruku 23 000 svéprávných dospělých lidíNikdo je nečetl. Takto také může vypadat dopad znečištěného ovzduší, dlouhodobé nezaměstnanosti a absolutní převahy lidí se základním vzděláním na kolektivní inteligenci. Vy máte v Ostravě aspoň univerzity…

Dopředu upozorním, že v žádném z těchto SVJ není vlastní výbor, družstvo je všude předsedou a letos bylo ve všech těchto 300 SVJ znovuzvoleno na další 10ti leté funkční období.

Nahlédněte zejména do:
čl. 3 odst. 4
čl. 3 odst. 5
čl. 5 odst. 2 písm. u)
čl. 5 odst. 3
čl. 5 odst. 6
čl. 7 odst. 11
čl. 7 odst. 15
čl. 9 odst. 2
čl. 9 odst. 3
čl. 10 odst. 2
čl. 16
čl. 16 odst. 8
čl. 18 odst. 2

 

obludné chování vlastníků

Vložil Magda3 (bez ověření), 19. Srpen 2016 - 14:05

Tedy, to je opravdu dílo.

Osobně jsem se moc pobavila u tohoto bodu: Statutární orgán upozorní po zjištění vzniku dluhu písemně člena společenství a vyzve jej k úhradě. Nedojde-li k úhradě ani v průběhu měsíce následujícího po upozornění statutárním orgánem, je oprávněn statutární orgán podat žalobu na zaplacení dlužné částky proti členu společenství, když veškeré náklady spojené s vymáháním dluhu včetně nákladů na soudní poplatek a náklady právního zastoupení je povinen hradit dlužící člen společenství.

O tom, kdo bude hradit náklady spojené s vymáháním rozhoduje soud. Zde se ovšem statutární orgán staví do role poloboha, který může rozhodovat o všem.

23 tis. vlastníků ze sebe udělalo bez mrknutí oka nevolníky. Často méně bystrá většina udělá nevolníky i z protestující menšiny. Nezbývá, než se bránit. I když to není zadarmo a je to úmorné.

Buď se budou vlastníci bránit proti takovým stanovám soudně, nebo mají smůlu.

Americký psycholog Martin Seligman prováděl pokusy na krysách. Dával jim jídlo (odměny) a elektrické rány (tresty) v závislosti na tom, jak splnily jednoduchý úkol v bludišti (najít cestu k jídlu). Pak to změnil a začal krysám dávat elektrické rány náhodně bez ohledu na to, jak úspěšně prošly bludištěm. Zjistil, že krysy může rozdělit do tří skupin:

• 10 % krys to velmi rychle vzdalo a brzy umřely hlady.

• U 60 % krys se vyvinula naučená bezmocnost – nemožnost uniknout způsobila, že to časem vzdaly, chřadly a pak umřely.

• Ale 30 % krys se nikdy nevzdalo a snažilo se dostat k jídlu bez ohledu na tresty.

Seligman si uvědomil, že totéž platí i u lidí. V pokusech vystavoval lidi velkému hluku. Asi jeden z deseti lidí od začátku pokusu jen tak seděl a nesnažil se s otravným rámusem nic udělat. Necelé dvě třetiny rezignovaly časem. Jen třetina se tomu stále bránila.

Dle Seligmana jeden ze tří lidí nepodlehne naučené bezmoci. Odhaduji, že v SVJ podléhá bezmoci 95% vlastníků. Rezignují na správu svého majetku a nechávají si dávat elektrické šoky v podobě stanov, jako jsou tyto. Nikdo nic nečte, nic neřeší. Dokud se nenaučíme se bránit a starat se o svůj majetek, nic se nezmění.               Magda

Pro severočecha

Vložil JaVa, 18. Srpen 2016 - 17:01

A k těm vašim stanovám si ještě přidejte nevolnickou mandátní smlouvu,kterou SBD zbaví vlastníky jednotek jakýchkoliv práv se vůči postupu externího správce bránit a je vymalováno,neboť přece shromáždění SVJ k tomu SBD zplnomocnilo.Zkuste kouknout na JUSTICE.CZ – SVJ s IČO:04910133­. JaVa

 

ovčani

Vložil anon (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 16:03

možná přijetí takovýchto stanov je zapotřebí k tomu, aby se ovčani probudili a začali konečně číst to, co přijímají.

ohledně sankcí ve stanovách zatím převládá názor, že jsou nevymahatelné vzhledem k ustanovením o smluvní pokutě v OZ (§ 2048 a násl.).

 

Od člena SVJ s IČO:04910133­

Vložil clauvestr, 19. Srpen 2016 - 22:52

Jsem členem SVJ s IČO:04910133­. Pokud chcete vidět, jakou "úžasnou a nevolnickou" smlouvu o správě má naše SVJ se staronovým Správcem tj. SBD tak ZDE je k dispozici ke stažení.

I v našem případě nás SBD podvedlo a zneužilo důvěřivosti a neznalosti členů a nového výboru SVJ. Při založení SVJ totiž text smlouvy nikdo neviděl (podle zápisu ze shromáždění jen nový výbor SVJ, což kdoví jestli je vůbec pravda) a za měsíc po založení SVJ ji prostě dva členové výboru podepsali aniž by vůbec tušili co tím činí. Bohužel jak zjišťuji, vadí to jenom mně. Většina vlastníků o té smlouvě ani neví, natož aby věděli a chápali co je v ní uvedeno. Protože se malí členové SVJ o nic nezajímají, tak se tím zbavili svých práv rozhodovat o svém majetku. Je mi z toho smutno.

 

Je mi z toho smutno

Vložil Poznamka (bez ověření), 20. Srpen 2016 - 2:21

  1. a proč? Je to standardní smlouva na výkon komplexní služby správy.
  2. V čem vidíte omezení Vaších práv rozhodovat o svém majetku?
  3. Smlouvu lze vypovědět a modifikovat dodatkem.
  4. Odpovědnost za zajištění správy má výbor, takže především jejich rozhodnutí by mělo být směrodatné s kým a v jakém rozsahu chtějí správu zajistit.
  5. Schvalování smlouvy shromážděním by mělo být jen formální, nemá-li smlouva zjevnou závadu.

 

Mně není smutno, je mi špatně s Poznámky

Vložil Dejvická, 20. Srpen 2016 - 6:15

Pokud je nejvyšší orgán SVJ shromáždění vlastníků, tak schvalování jakékoliv smlouvy ve vztahu k SVJ nemůže být formální.

Vlastníci by se měli dokonce sami rozhodnout, kdo by měl vykonávat správu – nikoliv, aby to za ně rozhodl výbor – ten je přeci jenom od toho, aby plnil to, na čem se shromáždění dohodlo.

Mělo by to tedy být přesně opačně, jak píšete, ale jak vidno, v mnoha SVJ je realita přesně opačná. Výbor rozhodne – a vlastníci formálně odsouhlasí, a možná ani neví, co…no tě pic…

 

formální hlasování

Vložil Magda3 (bez ověření), 20. Srpen 2016 - 5:55

Poznámko, to snad nemyslíte vážně! Jak jste přišel na to, že se smlouva (či cokoli jiného) má schvalovat pouze formálně. Pokud se něco schvaluje formálně, tak to pak vypadá jak se zde popisuje.

Ovečky se mají formálně sejít a formálně zvednout ruku. A hlavně ať do ničeho nemluví. Vždyť od toho jsou tu členové výboru.

Poznámko, že vy jste člen výboru a vůbec vám nedochází, že jednou nemusíte být? A pak budete chodit na shromáždění a formálně zvedat ruku?

Magda

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode