Účetnictví S V J

Účetnictví a zdaňování SVJ - odkaz na článek v Poradci    

článek o SVJ

Vložil popletený účetní (bez ověření), 2. Říjen 2014 - 13:13

V Poradci Veřejné správy č. 10/2014 se od str. 54 nachází – podle mého názoru – dobrý článek týkající se účetnictví a zdaňování SVJ. Zdá se mi, že je to pěkně vyargumentované, tak kdyby měl někdo zájem si to přečíst… časopis vydává Poradce, s.r.o. Český Těšín.

Vložil Zdenek 22, 2. Říjen 2014 - 21:10 :: Ostatní

https://uloz.to/…-2014–10-pdf

..........................................

 

Po letmém přečtení jsem se zaradovala, že konečně někdo další, tentokrát daňový poradce Ing. Zdeněk Morávek, uvádí, že výnosové účtování příspěvků na správu má podle nových právních předpisů opodstatnění. 

Věřím, že to brzy pochopí dokonce i referenti odboru 28 MF ČR a zareagují na to úpravou vyhlášky č. 504/2002 Sb., tzn., že minimálně uvedou, ve které položce výkazu zisku a ztráty je možné vykazovat příspěvky na správu, jak jsem to navrhovala  ve svých připomínkách k vyhlášce.  Má to být účtová skupina 60 nebo 64?. Já je mám pro odlišení vykazovány v souvislém příkladu Klaiex 19 verze B v účtové skupině 60, zatímco ve verzi A je čerpání zálohových příspěvků na správu prostřednictvím výnosového účtu vykazováno v účtové skupině 64. 

V článku je zdůrazněna i vazba mezi příspěvky na správu a mezi náklady, které z nich mají být hrazeny. I z toho mám radost, i na tohle by měla vyhláška č. 504/2002 Sb. reagovat. Patří-li technické zhodnocování společných částí mezi činnosti správy, které jsou hrazeny z příspěvků na správu, není možné prohlašovat "z nejvyšších míst", kde se má tvořit metodika účetnictví SVJ, že je účtování o TZ společných částí irelevantní (podrobnosti viz nabídka "Připomínky k vyhlášce č. 504...).¨

Po podrobném prostudování se sem určitě ještě vrátím.

...

Nebude to však hned, protože teď jsem mírně řečeno "v šoku" z článku Ing. Durce v SVJ Aktuálně č. 9/2014. 

Článek se jmenuje "Způsoby účtování nákladů na správu domu a pozemku". Když si ještě v roce 2014 čtu, že se mezi vlastníky dělí náklady **ponížené o úroky, sankce přijaté od vlastníků** nevěřím svým očím. 

Na krytí nákladů jsou přece příspěvky. **Úroky a přijaté sankce vstupují do VH, o kterém rozhodují podle § 1208 NOZ vlastníci. Přijaté sankce navíc vstupují do základu daně z příjmů - zatím.**

Že by měl  Ing. Durec jako daňový poradce  novější informace? Pokud ano, hned se mu tímto omlouvám. 

Účtování příspěvků na správu je na straně 2 v prostředním odstavci. Tak si to, milí a milé účetní zkuste zaúčtovat a napište mi, jak to dopadlo.

Nesmyslů jsem v tom článku našla více. Snad ještě horší je  účtování přijatých faktur za opravy přímo jako čerpání záloh. Bez podchycení nákladu na opravy nebo alespoň pohledávky za vlastníky. 

Jak prosté u Ing. Durce: 

Přijatá faktura MD 324 nebo 955 (čili krátkodobé nebo dlouhodobé zálohy na správu) a Dal 321 Dodavatelé. 

 

N. Klainová

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode