Účetnictví S V J

Účetnictví SVJ a FÚ - diskuse    

Dozor finančního úřadu nad účetnictvím SVJ

Vložil wilda99, 26. Srpen 2015 - 13:51 :: Ostatní

Jaké právo má finanční úřad kontrolovat účetnictví SVJ ? Údajně žádné, protože FÚ kontroluje jen plátce daní (nevím zda to je správný výraz). SVJ je právnická osoba, která daně neodvádí, takže údajně na SVJ nemá FÚ prostřednictvím zákona 563/1991 Sb., žádné páky. Tak mi to sdělili na FÚ, a nebyl to vrátný.

FÚ a účetnictví SVJ 2

Vložil Pavel, 26. Srpen 2015 - 14:39

Wildo, podle § 37ab/4 zákona č. 563/1991 Sb. správní delikty podle tohoto zákona v prvním stupni projednává finanční úřad.

Ukažte toto ustanovení Vašemu zdroji na FÚ, jak se s tím vyrovná.Tvrdit, že SVJ je osoba, která daně neodvádí je v obecné rovině nesmysl.

Hezký den!   Pavel

Správní delikt a zákon 563/1991 §§ 8, 33a

Vložil wilda99, 27. Srpen 2015 - 12:13

Otázka je, co je správní delikt (dle toho jak je údajně dle netu nejasně definován). SVJ musí vést účetnictví dle 563/1991 Sb., správné, úplné, průkazné, srozumitelné, přehledné, viz § 8.

Za průkazný se považuje pouze účetní záznam, jehož obsah je prokázán přímo porovnáním se skutečností, kterou záznam prokazuje, a zjistí-li účetní jednotka, že obsah záznamu neodpovídá skutečnosti, je povinna od tohoto okamžiku považovat tento záznam za neprůkazný, viz § 33a.

Otázka je, kdo ji k tomu donutí, když FÚ se tváří jen vybírá daně, a SVJ žádné neodvádí.

SVJ a účetnictví 4

Vložil Pavel, 28. Srpen 2015 - 8:56

Wildo,

původně jste se ptal, zda FÚ může kontrolovat účetnictví SVJ, když Vám nějaká nekvalifikovaná osoba z FÚ tvrdila, že FÚ to být nemůže. Na to jsem snad odpověděl. Té osoby z FÚ se již na nic neptejte, pochybuji, že splňuje § 4/1 NOZ.

Co je správní delikt,  je uvedeno poměrně jasně v § 37 ZoÚ.

Nyní se asi ptáte, kdo donutí SVJ, aby se nedopouštělo správních deliktů v oblasti účetnictví.

SVJ je soukromoprávní subjekt. Očekávat, že v SVJ nastolí pořádek někdo z FÚ nebo, že se pořádek v SVJ zavede podáním trestního oznámení, je naivní.

SVJ má členy, kteří by měli zjednat nápravu. Pokud tak neučiní, ponesou si následky, protože ručí za závazky SVJ.

Hezký den!    Pavel

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode