Účetnictví S V J

Základy účetnictví

Úvodní strana  byla  zpracována  hlavně pro členy orgánů SVJ.

Pro ně je vhodné i téma „Kontroly převzatého účetnictví“ a příspěvek „Zálohy na správu a fond oprav“.

Další témata zařazena do rubriky Základy jsou už určena účetním, i když většinou nezahrnují postupy účtování. 

Pro začátečníky, kteří by chtěli proniknout do základů účetnictví, je v rubrice Poradna uvedena Malá škola základů účetnictví.

Úvod pro členy orgánů SVJ

Původní motivací ke vzniku rubriky Základy účetnictví byl zážitek z května 2008. Jeden člen výboru mě požádal, abych se podívala na účetnictví, které převzal  od "pana účetního" k podpisu. Mělo jít o účetnictví včetně účetní závěrky.

Dotyčný člen výboru SVJ studuje každý měsíc výpisy z běžného účtu, aby byl alespoň  částečně v obraze o hospodaření a financích SVJ. Jinak se v účetnictví nevyzná. Podíval se tedy alespoň na zůstatek běžného účtu v převzatém účetnictví a zjistil, že je jiný než na výpisu z banky.

Požádal mě o posouzení výstupů z účetnictví, které dostal. Šlo o několik stránek, za které SVJ zaplatilo 40 tisíc Kč. Po jejich prostudování jsem mohla zkonstatovat, že bylo účetnictví SVJ svěřeno diletantovi.

Místo rozvahy předal „účetní“   výstup nazvaný „Rozvaha analyticky“. S rozvahou, která je povinnou součástí účetní závěrky to nemělo společného vůbec nic.

Místo výkazu zisku a ztráty předal výstup „Výsledovka analyticky“ se ztrátou přes 70 tis. Kč. 

Třetí část účetní závěrky - přílohu  "pan účetní" nepředal.  Zřejmě ani netušil, že má účetní závěrka tři části.

Když jsem požádala člena výboru o deník a o inventarizační zápis, abych mohla zjistit, o čem to vlastně účtoval a proč vznikla ztráta, bylo mi sděleno, že nic jiného od účetního nedostal. S  výborem prý přestal účetní komunikovat.   

Za 40 tisíc Kč tedy dostalo SVJ dokumenty, které obsahovaly chyby, a ze kterých nebylo možné zjistit ani to, za kým má SVJ pohledávky a kdo SVJ dluží. Ztráta SVJ zůstala nevysvětlena. 

Na základě této velmi špatné zkušenosti s diletantsky zpracovaným  účetnictvím se ptám členů  výborů SVJ, kteří předkládají  účetní závěrky ke schválení a odpovídají za vedení účetnictví SVJ:

Máte tuto oblast pod kontrolou? 

Nepřebíráte za poměrně velký peníz kupu údajů, kterým vůbec nerozumíte, a proto je nejste schopni  zkontrolovat, natož vlastníkům jednotek vysvětlit?

Nemělo by se s tím něco dělat?

Někdo z výboru SVJ by měl umět několik jednoduchých kontrol, z nichž pozná i jako účetní laik, že předaná účetní závěrka není v souladu s právními předpisy. Měl by rovněž umět účetní závěrku vlastníkům jednotek vysvětlit, aby věděli, jak SVJ v minulém roce hospodařilo, jak velké jsou dluhy, za které ručí, komu SVJ dluží i za kým má pohledávky a jestli jsou řádně vymáhány  apod.  

Proto jsem se rozhodla, že pomohu členům výborů SVJ se základní orientací v účetnictví SVJ a zpracovala jsem pro ně příručku  Orientace v účetnictví SVJ pro členy výborů aj. zájemce.

Je v E-shopku. Jejím cílem není vysvětlovat, co a jak se účtuje na straně MD a Dal. Cílem je opravdu orientace v předpisech, jak je ostatně uvedeno v názvu.

Ti, kdo se rozhodli proniknout do účetnictví hlouběji, mají v Poradně připravenou Malou školu základů účetnictví.

 

Poradna

V těch nejmenších SVJ občas chybí finanční prostředky na to, aby mohla být správa domu včetně vedení účetnictví svěřena cizí osobě. Někdy se mezi členy mini SVJ najdou kurážní vlastníci jednotek, kteří jsou rozhodnuti nastudovat potřebné předpisy a zvládnout správu domu včetně vedení účetnictví vlastními silami.  Z knížek prý však nejsou schopni účetnictví pochopit. Všechno jim prý připadá hodně složité. Účetní programy jim navíc připadají drahé.

Některé stesky členů malých SVJ  jsem vyslechla osobně nebo mi o nich napsali známí, o některých stescích jsem se dočetla na portálu SVJ. Rozhodla jsem se trochu jim pomoci a připravila pro ně Malou školu základů účetnictví.  

Využít ji  mohou jak začínající účetní, tak členové výborů, kteří se sice nechtějí stát účetními, ale mají zájem o pochopení systému účetnictví, aby lépe rozuměli údajům, které předávají vlastníkům ke schválení. 

Protože jde o pomoc v začátcích, jsou výklady vedeny tzv. "polopatisticky". Některé pojmy a definice jsou  záměrně zjednodušeny, aby byly snáze pochopitelné.

Opravdoví zájemci o zvládnutí účetnictví SVJ si jistě později doplní své znalosti  studiem odborné literatury i potřebných právních předpisů.  

 

Ing. Naděžda  Klainová - účetní poradkyně specializovaná na účetnictví SVJ (autorka publikace Společenství vlastníků jednotek - Nakladatelství Bilance 2004, přispěvatelka do odborných časopisů – dříve Účetnictví, od roku 2021 UNES).

Zpracováno 7/2008, aktualizováno 4/2019 a 10/2021)

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode