Účetnictví S V J

Přísp.na správu-záloha nebo konečná platba?    

Na portálu SVJ se opakovaně už celé roky vedou debaty, jestli příspěvky na správu představují  zálohové nebo konečné platby. Poslední mnou zaznamenaná diskuse z konce srpna 2021, ve které se řeší, jak to má vlastník poznat, je tady:

https://www.portalsvj.cz/diskuse/prispevky-na-spravu-ve-stanovach#comment-198086

Protože si myslím, že i mezi návštěvníky mých webů jsou lidé, kteří v tom nemají zrovna jasno, zkusím zareagovat na zatím  poslední diskusi pod názvem Fantasmagorie o pojmu "příspěvek".

Fantasmagorie o pojmu "příspěvek"

Vložil Justitianus, 22. Srpen 2021 - 8:33

Petře, prosím Vás: netapetujte tyto diskuse odkazem na (obsahově neurčitý) text pana Pavla z roku 2016 o pojmu „příspěvek“.

Obsah pojmu „příspěvek“ je jasný i žákovi základní školy: tento pojem označuje dílčí (částečnou) platbu, kterou plátce PŘISPÍVÁ na určitý účel spolu s jinými osobami.

Pojem „příspěvek“ je však obsahově neutrální z hlediska účetního i daňového. Právě proto je použit v části NOZ o bytovém spoluvlastnictví.

  • Termín „příspěvek“ neříká nic o tom, zda příspěvek je u plátce a příjemce účetně veden jako záloha, nebo konečná úhrada.
  • Termín „příspěvek“ neříká nic o tom, zda přispívání se realizuje jednorázovu platbou, nebo opakujícími se platbami v delším časovém období (splátkami).
  • Termín „příspěvek“ neříká nic o tom kdy (ve kterém okamžiku) je příspěvek požadován/pos­kytován: může to být před uskutečněním plnění, v průběhu plnění, nebo následně po poskytnutí plnění (případně jakákoliv kombinace uvedených možností).

Pan Pavel odkázal ve svém textu na některé popletené úvahy publikujících právníků. Jejich zbytečné mudrování mi připomíná hádky středověkých učenců o tom zda andělé mají roucha hedvábná, nebo bavlněná. Těmto popletům by měl někdo vysvětlit význam slov „příspěvek“, „přispívat“. Pak by snad přestali hledat neexistující významy, které v tomto slově nejsou vůbec obsaženy. Mýlili se Novotný, Horák, Holejšovský, Oehm (2016). Správně uvedl význam tohoto slova Pražák (2014).


Pokud vás zajímá,zda konkrétní příspěvek na správu domu je zálohou nebo konečnou úhradou, dá se to zjistit například ze sjednané smlouvy, ze stanov, z rozhodnutí shromáždění, z předpisu platby, ze způsobu účtování o platbě, z úmyslu jednajících stran (§ 556), ze zavedené praxe mezi stranami (§ 545), z informace poskytnuté věřitelem (§ 1791). Jen se prosím na toto neptejte popletů s právním vzděláním.

Justitianus

...................................................................................................................................................................................................

Úvahy o příspěvcích na správu konečně nabraly správný  směr. Pan Justitianus uvádí, že bez ohledu na to, co říkají nejrůznější právníci, „termín „příspěvek“ neříká nic o tom, zda příspěvek je u plátce a příjemce účetně veden jako záloha, nebo konečná úhrada.“

I v mých textech jste se už dávno mohli dočíst, že příspěvky na správu mohou být vybírány různými formami:

  • formou záloh (krátkodobých nebo dlouhodobých, pravidelných nebo jednorázových,
  • nezálohovými  formami, například pravidelnými nebo jednorázovými příspěvky do účelových fondů na úhradu některých nákladů na správu, například na pořízení dlouhodobého majetku,
  • nezálohovým přispíváním přímo do výnosů SVJ, které může být rovněž pravidelné nebo jednorázové.

Zálohové i nezálohové formy vybírání příspěvků na správu mohou využívat  SVJ až od roku 2014, kdy nabyl účinnosti OZ. Do konce roku 2013 byl účinný ZoVB, který v § 15 předepisoval pouze platby formou záloh.

Schéma členění příspěvků na správu z roku 2019

2 - Přísp. na správu -schéma.xlsx (11,8 kB)

Jak vlastník zjistí, jestli přispívá zálohově nebo posílá konečné platby?

Pan Justitianus nabízí různé zdroje informací, z nichž je možné zjistit  formu jejich placení. Tak se na ně společně podívejme:

Sjednaná smlouva (dohoda) se používá spíše pro mimořádné vybírání příspěvků na správu. Například na rekonstrukci domu pochyběly vybrané zálohy, protože byl překročen rozpočet. Vlastníci se písemně dohodli, že potřebnou částku uhradí formou mimořádné zálohy. Mohli se ale dohodnout, že ji uhradí jako konečnou platbu po vyúčtování skutečných nákladů na rekonstrukci.  Každopádně by vlastníci měli vědět, co podepisují. Ze znění sjednané smlouvy mezi vlastníky a SVJ je tedy možné zjistit, jde-li o zálohu nebo konečnou platbu.

Ve stanovách nebo v rozhodnutí  shromáždění se o vybírání příspěvků mohou vlastníci dočíst, ale také nemusí. Záleží na tom, ve kterém vnitřním předpisu je forma přispívání uvedena. Často to bývá uvedeno v prohlášení vlastníka, ale ne vždy.

Ze způsobu účtování o platbě nevyčte vlastník skoro nic. Jak platba zálohy, tak i platba konečné částky příspěvku na správu se účtuje jako příjem peněz na běžném účtu a souvztažně jako úbytek pohledávky SVJ na účtu, na kterém byla pohledávka zaúčtována při účtování o předpisech záloh nebo nezálohových příspěvků.

K dalším zdrojům, uvedeným v ustanoveních  §§ 556, 545 a 1791 OZ výklad neposkytuji. Výklady OZ ponechávám odborníkům na právní předpisy, mezi které nepatřím.

Platby příspěvků na správu a účetní závěrka

Tento zdroj informací byl přidán diskutujícím Alexem a přidán byl zbytečně. Vlastník jednotky z účetní závěrky nepozná, jakou formou byl příspěvek na správu uhrazen, jestli to měla být záloha nebo konečná platba.  

Závěr:

Ze kterých účetních informací zjistíme, jsou-li příspěvky vybírány formou záloh nebo ne?  

Místo způsobů účtování o platbě je třeba zkoumat způsob účtování o předpisech příspěvků:

Příspěvky na správu musí být vlastníkům předepisovány. Součástí předpisů příspěvků by měla být i forma jejich  placení, a to nejlépe hned v názvu například:

  • Předpis krátkodobých záloh na správu – srpen 2021
  • Předpis dlouhodobých záloh na správu – srpen 2021
  • Předpis mimořádné zálohy na úhradu přečerpané DZ
  • Předpis měsíčních příspěvků do výnosů – na vlastní správu  
  • Předpis mimořádného příspěvku do výnosů na úhradu ztráty z vlastní správy
  • Předpis jednorázového příspěvku do fondu na pořízení DM apod.

Nelze-li vyčíst z názvu  předpisu příspěvků, jestli jde o zálohu nebo konečnou platbu, je třeba se ptát výboru, ve kterém dokumentu je možné najít schválenou formu placení příspěvků na správu.

Neví-li výbor, účetní to ví zcela jistě, protože jak je uvedeno výše, účtuje o předpisech příspěvků různě.

 

N. Klainová

8/2021

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode