Účetnictví S V J

Diskusní téma: Různé

Datum
Vložil
Titulek

Re: cizí nebo vlastní?

Vážený pane, příště prosím napište, ke kterému mému příspěvku se vyjadřujete a z jakého právního předpisu vycházíte. Ustanovení o fondech, které zmiňujete, se záloh na správu vůbec netýká. Pro obecné polemiky o něčem, co se Vám nelíbí, je vhodnější použít www.portalsvj.cz.
Zálohy na správu, ale i na služby případně na splátky úvěrů a jim podobné se účtují v účtové skupině 32 Závazky, jde-li o závazky krátkodobé, případně v účtové skupině 95 Dlouhodobé úvěry a závazky, jde-li o zálohy dlouhodobé. Doufám, že nepopřete, že závazky SVJ jsou pro SVJ cizími zdroji.
Fond oprav je vlastním zdrojem, ale muselo by jít o fond tvořený v souladu s vyhláškou, ne přispíváním formou záloh.
Název fond oprav tak jak je používán, je matoucí a většina laické veřejnosti není schopna se nesprávného pojmenování záloh na správu zbavit. Není divu. Nesprávný pojem používají bohužel i externí správci z řad BD a realitních kanceláří, soudci a dokonce i někteří publikující odborníci na účetnictví.
Vysvětlení, proč jde o nesprávný pojem a k čemu to vede, je plný portál SVJ. Já sama jsem tam k tomu psala od roku 2007, vyjadřovala jsem se k tomu v mini seriálu v časopisu Účetnictví a další příspěvky mám na tomto webu. Jeden je např. tady: https://klaiex.webnode.cz/otazky-a-odpovedi/sprava-domu-od-roku-2014/fond-oprav-a-rezervni-fond-v-svj/, další tady https://klaiex.webnode.cz/ruzne/pouzivani-pojmu-fond-oprav/. Ostatní nemám čas hledat, ale tyhle dva snad pro vysvětlení podstaty postačí.

Zpět na diskuzi

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode