Účetnictví S V J

Otázky a odpovědi

 

Od června 2018 jsou otázky a odpovědi rozděleny do osmi skupin:

* Správa 

* Služby

* Banka, Pokladna, PNC

* Dlouhodobý majetek (DM), Zásoby

* Dotace

* Úvěry a zápůjčky 

* Účetní uzávěrka a účetní závěrka

* Ostatní 

Přehled jednotlivých otázek včetně data publikování si můžete prohlédnout v rubrice "Přehled přísp."

V případě, že se k některému jinému tématu objeví větší počet dotazů, mohou být vytvořeny další tématické skupiny. 

Protože od roku 2014 nabyla účinnosti řada předpisů, které se promítají i do účetnictví SVJ, byly  otázky a odpovědi uveřejňované od roku 2014 zařazovány do skupin s označením "2014". Toto rozlišení jsem zrušila, odpovědi na starší otázky postupně aktualizuji.

 

Členové KPÚ

mi mohou posílat mailem dotazy k vedení účetnictví a k sestavování účetní závěrky Zajímavé dotazy  budou stejně jako dosud zveřejňovány bez  uvedení jména tazatele. 

Ostatní zájemci mohou posílat své dotazy na   www.portalsvj.cz

 

Členové KPÚ, neposílejte mi, prosím:

a)  Dotazy typu,"jak rozúčtovat teplo" nebo "jak rozpočítat vodu". Takové rady  neposkytuji, protože s tím nemám zkušenosti. V našem domě se o rozpočítání nákladů na služby starají profesionální firmy.

b) Dotazy, jak se zdaňují nejrůznější druhy příjmů. Jsem účetní poradkyní, ne daňovou,  takže si stejně v odpovědích vždycky nebo skoro vždycky přečtete, že se máte obrátit na daňového poradce, případně že jde o názor bez záruky. 

c) Dotazy, jak účtovat o stavebním spoření.  Univerzální odpověď, kterou by využili i jiní, neexistuje. Variant je hodně, závislé jsou na konkrétních podmínkách v daném SVJ.  

d) Už vůbec mi prosím, neposílejte  naskenované přehledy vydávané vašimi "účetními" naprosto neoprávněně za účetní závěrku. 

Jaké zmetky dovedou předat někteří účetní diletanti, jsem popsala v úvodní lekci Základů účetnictví. Teď od některých z vás dostávám velmi podobné. Nepotřebuji vidět další zmetky a mazání souborů mě docela zdržuje.

Že nejde o rozvahu a výkaz zisku a ztráty zjistíte sami, porovnáte-li si písemnosti  přijaté od svých účetních s  přílohami č. 1 a 2 vyhlášky č. 504/2002 Sb. Nemáte-li vyhlášku v originále, můžete si ji i s poznámkami zakoupit v e-shopku nebo si  porovnat vykazované položky s příslušnými výkazy v prográmku Klaiex

Na  dotazy týkající se postupů účtování a zpracování účetní závěrky, které zatím nebyly zpracovány,  se moc těším!       

N. Klainová

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode