Účetnictví S V J

Hrozí zánik účetní profese?                            

Začátkem listopadu 2020 jsme si mohli přečíst článek ČTK s názvem Účetní, pošťáci, pokladní. Pandemie mění trh práce, třetina pozic už nebude potřeba.

S tímto tvrzením si dovolím trochu zapolemizovat. Ve svých úvahách se přitom zaměřím na jedinou větu z článku:

„Například účetní přestanou být časem potřební, protože jejich práci zvládnou automatizované programy.“

1. Automatizace postupů účtování v SVJ

Řada účetních programů má už nyní  naprogramovány účty pro účtování některých účetních případů na straně MD i Dal.

Napíší-li účetní do deníku například text „úhrada  faktury“ nabídne jim  program automaticky pro stranu MD účet 321 Dodavatelé a pro stranu Dal účet 221 Běžný účet.

Účetní mohou nabízenou předkontaci přijmout nebo mohou uvést jinou. Například běžný účet 221 mohou nahradit úvěrovým účtem, účtem pokladny apod. Ve druhém případě je rozhodnutí na nich.    

První krok pro automatizované účtování byl učiněn před léty, ale s cílem usnadnit účetním práci, ne je od účetnictví odstavit.

Pro programátory byl tehdy ten první krok jednoduchý.

Zadání účtů pro stranu MD a Dal jednotlivých účetních případů známe pod pojmem „předkontace“. Ty bývají uvedeny pro jednotlivé účetní případy ve sbírkách souvztažností.

Tyto sbírky se staly pro programátory, kteří začínali programovat vedení účetnictví a sami neuměli účtovat, nejlepší pomůckou pro tvorbu algoritmů.

Sbírky souvztažností mohly vznikat  pro vedení  účetnictví podnikatelů, protože jejich autoři měli  k dispozici velmi podrobné postupy účtování, vydané Opatřením č. V/20 100/1992 Účtová osnova a postupy účtování pro podnikatele.  

V „Postupech účtování“ bylo uvedeno, co se účtuje na straně MD a Dal jednotlivých účtů. Čísla a názvy účtů, uvedené v účtové osnově, byly povinné.

Postupy účtování pro podnikatele a pro další typy účetních jednotek byly později nahrazeny samostatnými vyhláškami.  

Vedení účetnictví SVJ upravuje vyhláška č. 504/2002 Sb., která byla  vytvořena pro velmi různorodé účetní jednotky, např. pro politické strany a politická hnutí, spolky, církve a náboženské společnosti a další účetní jednotky viz § 2 vyhlášky.

Kdyby měl každý druh nevýdělečné organizace upraveny samostatné postupy účtování, bylo možné uvažovat o jejich algoritmizování. Ale nemá.

Vyhláška nezohledňuje zvláštnosti různých účetních jednotek.

Úhrady přijatých faktur se účtují stále stejně, ale například technické zhodnocení společných částí, pořizování dlouhodobého majetku z cizích zdrojů, zúčtování skutečných nákladů na služby s  poskytnutými a přijatými zálohami na služby a další účetní případy se vyskytují  jen u SVJ.

Zvláštností účtování je v SVJ poměrně hodně a právní úprava postupů jejich účtování chybí.

Výsledkem obecné právní úpravy účetnictví je, že autoři odborných textů a lektoři seminářů  vymýšlejí a nabízejí různé účetní postupy. Některé jsou správné, některé nejsou.

Účetní je od nich přebírají nebo si vytvářejí své vlastní postupy. Celá řada účetních případů je tak v SVJ řešena variantně.

Různé varianty účtování mohou být účetními zvoleny i u jednoduchých účetních případů viz například miniseriál o účtování oprav, uvedený v e-shopku https://klaiex.cz/index.php?id=ruzne&kat=1¨

Účetní rozdíly v zadání příkladů pochopí a vybere si variantu, kterou potřebuje, případně si vymyslí vlastní postupy účtování.

Druhou překážkou pro algoritmizování postupů účtování je, že směrná účtová osnova obsahuje pouze účtové skupiny. V jejich rámci si mohou účetní jednotky samy volit názvy a čísla účtů.

Tato překážka komplikuje nejen vytvoření algoritmů postupů účtování, ale i naplňování položek rozvahy a výkazu Z/Z, kde je třeba rovněž zadávat čísla účtů, viz dále.

 

2. Automatizované zpracování účetní závěrky

Účetní závěrka SVJ obsahuje rozvahu, výkaz zisku a ztráty (dále Z/Z) a přílohu.  

Uspořádání položek rozvahy a výkazu Z/Z je upraveno přílohami  č. 1 a 2 k vyhlášce  č. 504/2002 Sb.  

Ke každé položce je třeba naprogramovat zdroj informací, tj. zadat čísla účtů, z nichž budou pro jednotlivé položky čteny zaúčtované částky nebo jejich součty.

 

Je tu však už výše zmíněná překážka, že v různých SVJ mohou mít díky směrné účtové osnově, která obsahuje jen účtové skupiny, různá čísla syntetických i analytických  účtů.

Těžko se najdou 2 SVJ, která si sama vedou účetnictví a mají úplně stejné účetní rozvrhy.

Problém má dvě řešení:

1. Programátoři nastaví čísla a názvy účtů tzv. „na tvrdo“ a SVJ je musí přijmout. To samozřejmě ovlivní i postupy účtování. Chtějí-li SVJ podrobnější informace, musí požádat softwarovou firmu o doplnění dalších účtů do účtového rozvrhu.  

2. Programátoři nechají účetní, kteří to zvládnou, aby si pro jednotlivé položky rozvahy a výkazu Z/Z zadali čísla účtů podle svých účtových rozvrhů.

První možnost nutí SVJ účtovat na účtech, které si sama nevybrala, druhá možnost vylučuje zrušení pozice účetních nebo jiných osob se znalostmi účetnictví.

3. Automatizované zpracování přílohy v účetní závěrce

Obsah přílohy upravuje § 29 a 30 vyhlášky. Část přílohy je možné zpracovávat automatizovaně, část musí být doplněna individuálně.

Program jednoduše zopakuje nebo zaktualizuje údaje o účetní jednotce, ale všechny požadované informace z účetnictví nezjistí, bude potřebovat součinnost osob, které je do přílohy dodají, např.   informace o dluzích a pohledávkách na podrozvahových účtech, o informacích, které nastaly mezi rozvahovým dnem a okamžikem sestavení účetní závěrky apod.

Jak bude nazývána osoba, která to bude dělat, není podstatné. Podstatné je, aby to uměla.

Závěr:

V budoucnu může být změněn název profese, ale  řadu účetních  znalostí AI  nenahradí.  

Předpovězeného zániku účetní profese u  SVJ bych se tedy na místě účetních. kteří mají odpovídající znalosti, určitě nebála.   

N. Klainová 

11/2020

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode