Účetnictví S V J

NOZ

K 1. 1. 2014 nabyl účinnosti nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.,  (NOZ), který je základním kamenem nové úpravy (rekodifikace) soukromého práva.

Úprava soukromého práva se promítnula do různých  právních předpisů. K datu účinnosti NOZ, např. do zákona o obchodních korporacích (ZOK), zákon o veřejných rejstřících a další.

Některé právní  předpisy byly novelizovány, např. katastrální zákon, některé právní předpisy byly zrušeny, např. obchodní zákoník,  ZoVB.

Rekodofikace soukromého práva ovlivnila i oblast veřejného práva, kam spadají mimo jiné i daňové zákony.

  1. Soukromé právo je souhrn právních norem, které vytvářejí určitý protipól vůči právu veřejnému. Charakteristickým znakem je rovnost jejich účastníků. Příkladem je právo na náhradu škody nebo právo na mzdu za vykonanou práci. V řízení o takovém nároku jsou obě strany v rovnoprávném postavení. V případě sporu rozhoduje soud v občanskoprávním řízení. Na rozdíl od veřejného práva obsahuje soukromé právo hlavně dispozitivní právní normy, které dávají stranám smluvní volnost. Dohodnou-li se smluvní strany jinak, než stanoví zákon, má tato dohoda před zákonem přednost.
  2. Veřejné právo je charakteristické tím, že právní vztahy jím upravené jsou nerovné (vrchnostenské), odpovídající vztahu státobčan. Jde o právní nadřazenost orgánů veřejné moci, mezi které patří např. ministerstvasoudypolicie apod.  Veřejné právo obsahuje hlavně kogentní právní normy, tj. takové, od kterých není možné se odchýlit.

 (zdroj Wikipedie) 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode