Účetnictví S V J

Vedení účetnictví členem výboru SVJ    

Jak na tomhle webu, tak na portálu SVJ se občas řeší problematika, jestli může vést účetnictví  SVJ i člen výboru, předseda výboru nebo předseda SVJ (dříve pověřený vlastník), a pokud může, tak jestli musí s SVJ uzavřít nějakou smlouvu nebo dohodu, např. DPP.  

Často se můžeme setkat s názory, že orgány SVJ nebo jejich členové nemohou uzavírat s SVJ žádné dohody ani smlouvy.  Že své funkce vykonávají ze zákona a že za to pobírají odměny.

To je pravda, ale platí to opravdu jenom pro činnosti, které jsou náplní funkce orgánů SVJ nebo jejich členů.

Oni však mohou pro SVJ vykonávat i jiné činnosti, které nespadají do předepsané náplně jejich funckí. 

Mohou např. provádět drobnou údržbu, ale i např. opravy elektroinstalace, mají-li potřebné znalosti a dovednosti ze zaměstnání, nebo mají-li živnostenské oprávnění apod.  Mimo jiné mohou vést i účetnictví SVJ.  To je jeden z názorů. 

Příklad 1:

SVJ není spokojeno s vedením účetnictví externím správcem. Protože členka výboru  má na vedení účetnictví živnostenské oprávnění,  případně má s touto prací zkušenosti ze zaměstnání, nebo vědomosti ze školy, ze seminářů apod., rozhodne shromáždění, že její znalosti využije.   

Ve stanovách SVJ je uvedeno, že výbor "zajišťuje" vedení účetnictví, ne že je „vede“. Členka výboru může (?) vést účetnictví SVJ jako OSVČ,  na základě dohody o práci konané  mimo pracovní poměr nebo v rámci pracovního poměru.

·         Nejjednodušší pro SVJ je, jsou-li některé činnosti správy domu  SVJ fakturovány, protože se SVJ nemusí starat o mzdové záležitosti, tj. srážení a placení záloh z odměn  a zdravotního a sociálního pojištění, o předkládání nejrůznějších přehledů apod. Nutným předpokladem v takových případech je, že daná osoba vlastní živnostenské oprávnění. 

·         Často bývají využívány dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, hlavně DPP.  Použití DPP se od roku 2014 nejspíše ještě více rozšíří, protože došlo ke zvýšení měsíčního limitu pro srážení konečné srážkové daně 5 000 Kč na 10 000 Kč.  Překročí-li se limit třeba o korunu, musí se místo srážkové daně zdanit odměna zálohovou daní a musí se odvádět jak zdravotní, tak sociální pojištění.

·         Některé činnosti správy by mohly být vykonávány i v rámci pracovního poměru. Zakázáno to není, ale zatím nevím o SVJ, která by tuto možnost využívala.

Příklad 2:

SVJ opět  není spokojeno s vedením účetnictví.  Jedna členka výboru je ochotná účetnictví SVJ převzít. Problematiku zná ze zaměstnání, živnostenský list nemá.

SVJ změní stanovy tak, že náplň práce  výboru doplní o "vedení" účetnictví.  Zatím tam bylo, že výbor zajistí  vedení účetnictví.  Členka výboru převezme účetnictví bez jakékoliv smlouvy nebo dohody, živnostenské oprávnění nepotřebuje.

Shromáždění rozhodne o zvýšení odměny za výkon funkce ve výboru.

Doufám, že z příkladů vyplývá, že si jednoznačné vymezení úkolů výboru ve stanovách zaslouží opravdu zvýšenou pozornost. 

Než se rozhodnete pro jakoukoliv možnost odměńování člena výboru SVJ nebo přímo předsedy SVJ za vedení účetnictví, ověřte si správnost volby u daňového poradce. Na rozdíl ode mne jsou daňoví poradci pojištění i na škody způsobené nesprávnými radami.

Na možnost fakturování vedení účetnictví členem výboru nebo předsedou SVJ nejsou názory zcela jednoznačné viz dále názor daňového poradce na portálu SVJ:  

https://www.portalsvj.cz/diskuse/kdo-muze-vyplnit-danove-priznani

odměna

Vložil krcma, 25. Říjen 2017 - 14:17

Jak jsem psal, je potřeba rozlišit odměnu, když je statutárem fyzická osoba a když je statutárem právnická osoba. U fyzické osoby jako člena statutárního orgánu to skutečně může být problém, protože ta by neměla fakturovat.
Ale u právnické osoby jiný způsob odměny není, takže ve vztahu k orgánům je to v pořádku.
Jiná věc je ale samotná výše odměny. 3000 Kč za DPPO není moc, resp. je to standardní cena. Ale družstvo by to samozřejmě nemělo střílet od boku, mělo by to vycházet ze smlouvy schválené shromážděním, jejíž znění neznáme (to stejné platí pro odměnu za správu).
No a kdybyste již neměl svého vyhlédnutého daňového poradce, klidně se ozvěte ;)

.....
A ještě jednou rada pro paní, která chce vést účetnictví jako členka výboru a nemá živnostenské oprávnění: 

https://www.portalsvj.cz/diskuse/vedeni-ucetnictvi-vlastnimi-silami#comment-139110

 

účetnictví bez registrace

Vložil krcma, 22. Leden 2018 - 13:26

Nemůžete ho provozovat jako OSVČ, tj. si za něj fakturovat. Ale pokud ho budete provozovat pro sebe (resp. pro vlastní SVJ) a to buď zadarmo nebo v rámci odměny člena statutárního orgánu, to problém není, zde pokuta nehrozí.
 
 
N. Klainová

5/2014, aktu 10/2017, 11/2017, 1/2018

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode